Get In Touch | Phone
+94 71 892 5808
Mail
mail@bossbee.net

ඔබට වැදගත් සහ රසවත් ග්‍රැෆික් නිර්මාණ කරුණු 10ක්.

ඔබට වැදගත් සහ රසවත් ග්‍රැෆික් නිර්මාණ කරුණු 10ක්.

 

ග්‍රැෆික් නිර්මාණකරණය යනු කලාත්මක ක්ෂේත්‍රයකි, එහිදී නිර්මාණකරුවන් තම නිර්මාණවල මුද්‍රණ ශිල්පය, ඡායාරූපකරණය(photography) සහ නිදර්ශන අංග(illustration) භාවිතා කරමින් කලාත්මක ස්වරූපයෙන් තොරතුරු සන්දර්භයක් ඉදිරිපත් කරයි. නිර්මාණකරණය සමාජයේ ඉතා වැදගත් අංගයක් වන අතර අපට ඉතිහාසයෙන් මේ සඳහා සාක්ෂි ලබා ගත හැකිය. බොහෝ ස්මාරක සහ ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පය ඉතා අලංකාර ලෙස ගොඩනඟා ඇති අතර, මිනිසුන් දෘශ්‍ය සතුන් බව ඔප්පු කරයි. මිනිසුන්ට දෘශ්‍යමය වශයෙන් බලපෑම් කිරීම ඕනෑම කෙනෙකුට වැඩි වාසි ලබා ගැනීමට උපකාරී වේ.

 

තනි නිර්මාණයකට වචන 1000ක් වටිනා අන්තර්ගතයක් ප්‍රකාශ කළ හැක. ග්‍රැෆික් නිර්මාණයේ මෙම කාර්යක්ෂමතාවය ව්‍යාපාර සඳහා මෙය ඔවුන්ගේ උපාය මාර්ගයට හඳුන්වා දීම සඳහා ජනප්‍රිය ක්‍රමයක් බවට පත් කළේය. බොහෝ ව්‍යාපාර මාර්ගගතව(online) ඇති බැවින් ව්‍යාපාර වර්ධනයේ අභිරුචි ග්‍රැෆික් නිර්මාණවල විශාල වැදගත්කමක් ඇත. සබැඳිව නිර්මාණය කරන ලද අන්තර්ගතය සාමාන්‍යයෙන් පෙළ, පින්තූර සහ වීඩියෝ වලින් සමන්විත වේ, සමහර විට සියල්ලේ මිශ්‍රණයකි.

 

Graphic Design යනු කුමක්ද?

ග්‍රැෆික් නිර්මාණය යනු ඔබේ ප්‍රේක්ෂකයින් සමඟ දෘශ්‍යමය වශයෙන්(visually) සන්නිවේදනය කිරීමේ ක්‍රියාවලියකි(visually communication). මෙම ක්‍රියාවලියේදී, නිර්මාණකරුවෙකු සංකල්පයක්(concept) ප්‍රකාශ කිරීම සඳහා මුද්‍රණ ශිල්පය, වර්ණය, නිදර්ශනය සහ ඡායාරූපකරණය වැනි විවිධ මෝස්තර අංග භාවිතා කරයි. ග්‍රැෆික් නිර්මාණය භාවිතයෙන් ඔබට අන්තර්ගතයේ දෘශ්‍යතාව(visibility) වැඩි දියුණු කළ හැක. ග්‍රැෆික් නිර්මාණයට එදිනෙදා ජීවිතයේදී මෙන්ම ව්‍යාපාරික ක්‍රියාවලීන් සඳහා විශාල යෙදුමක් ඇත.

 

ග්‍රැෆික් නිර්මාණ පිළිබඳ කරුණු

පහත දැක්වෙන්නේ වැදගත් සහ රසවත් ග්‍රැෆික් නිර්මාණ කරුණුයි-

 

#1 ලාංඡන නිර්මාණයේ ඉතිහාසය(history of logo design) 13 වන සියවස දක්වා දිව යයි

ලාංඡන නිර්මාණයේ ආරම්භය 13 වැනි සියවස දක්වා දිවයන්න පුළුවන්, එහි ගෞරවය ඊජිප්තුවරුන්ට හිමි වෙනවා. ඊජිප්තුවරුන් තමන්ට පැවසීමට අවශ්‍ය දේ ප්‍රකාශ කිරීමට සත්ව රූප සහ සංකේත භාවිතා කරයි. ලාංඡනයක මූලික සංකල්පය වන රූපවල දෙවියන් ප්‍රකාශ කිරීමට ද සමහර සංකේත භාවිතා වේ.

 

#2 ඔබේ නිර්මාණවල රන් සලාක ආකෘතිය (Golden ratio format) ඇතුළත් කිරීමෙන් එය 99-100% වඩා අලංකාර කරයි

ස්වභාවධර්මය ස්වර්ණමය අනුපාතයකින් පිරී ඇති බව දැනගැනීම පුදුම සහගතය. මලක සිට ගසක් දක්වා සෑම ලස්සන රූපයක්ම ස්වභාවධර්මය සුන්දර කරන රන් අනුපාත ආකෘතියක් අනුගමනය කරයි. ඔබේ නිර්මාණයේ රන් අනුපාතය භාවිතා කිරීමෙන් ඔබේ නිර්මාණය ඔබේ ඇස්වලට ආකර්ෂණීය කළ හැකිය.

“බොහෝ ප්‍රසිද්ධ කීර්තිමත් මුහුණු රන්වන් මුහුණු (celebrity faces) අනුපාත(Golden ratio format) ආකෘතිය භාවිතා කරන බව ඔබ දන්නවාද?”

 

#3 Graphic Designer කෙනෙකුගේ වැටුප වසරකට $32.4K සිට $78.2K දක්වා පරාසයක පවතී

වෘත්තීය ග්‍රැෆික් නිර්මාණකරුවෙකුගේ සාමාන්‍ය වැටුප වසරකට $32.4K සිට $78.2K දක්වා වේ. නිර්මාණකරුවන්ට හොඳ පළපුරුද්දක් තිබේ නම් වැටුප පවා ඉහළ යා හැකිය.

 

#4 ඔබ ග්‍රැෆික් නිර්මාණකරුවෙකු වීමට සුදුසුකම් ලැබීමට අවශ්‍ය නොවේ.

ග්‍රැෆික් නිර්මාණකරුවෙකුට සුදුසුකම් ලැබීමට විද්‍යාලයට යාමට අවශ්‍ය නොවේ. ඔබට හොඳ කළඹක් (portfolio) සහ නිර්මාණ කුසලතා (designing skills) තිබිය යුතුය. ඔබට Udemy, Lynda හෝ Unanacademy භාවිතයෙන් ග්‍රැෆික් නිර්මාණ කුසලතා ඉගෙන ගත හැකිය.

 

#5 ‘ග්‍රැෆික් ඩිසයින්’ යන යෙදුම ප්‍රථම වරට 1922 දී විලියම් ඇඩිසන් ඩ්විගින්ස් (William Addison Dwiggins) විසින් නිර්මාණය කරන ලදී.

විලියම් ඇඩිසන් ඩ්විගින්ස් (William Addison Dwiggins) ඔහුගේ මුද්‍රණයේ “නව නිර්මාණ සඳහා නව ආකාරයේ මුද්‍රණ ඇමතුම්” (“New Kind of Printing Calls for New Design”) 1922 දී ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ග්‍රැෆික් නිර්මාණ යන යෙදුම සඳහන් කළේය.

 

#6 හොඳම අලෙවිකරණ අංගය(Marketing Element) සහ වර්ධනය සඳහා ව්‍යාපාර සඳහා අත්‍යවශ්‍ය වේ

වර්ධනය සඳහා හොඳම අලෙවිකරණ අංගයක් වන්නේ ග්‍රැෆික් නිර්මාණයයි. ව්‍යාපාරයක් ඔවුන්ට වැඩි ව්‍යාපාර ලබා ගැනීමට උදවු කිරීමේදී අභිරුචි ග්‍රැෆික් නිර්මාණවල වැදගත්කම දනී.

 

#7 නිදහස් සේවය සඳහා හොඳම අවස්ථාව

ග්‍රැෆික් නිර්මාණ සේවා සැපයීම සඳහා ඔබට බොහෝ නිදහස් අවස්ථා ලබා ගත හැකිය. උදාහරණ Odesk, Fiverr, Freelancer, සහ Kwork වැනි.

 

#8 එක්සත් ජනපද නිදහස් ප්‍රකාශය (The U.S Declaration of Independence) මුද්‍රණය කර ඇත්තේ Carlson යන අකුරු භාවිතයෙන්

කාල්සන් අකුරු භාවිතා කරමින් එක්සත් ජනපද නිදහස් ප්‍රකාශය. එකල භාවිතා කිරීමට ඇති එකම අකුරු එයයි. එබැවින්, ඔබට එකම අකුරු සහිත එම කාලයේ පොත් කිහිපයක් සොයාගත හැකිය.

 

#9 පළමු දිය සලකුණ (Water Mark) 1282 දක්වා දිව යයි

ජල සලකුණු (Water Mark) මුලින්ම හඳුන්වා දුන්නේ 1282 දී ඉතාලියේ (Fabriano) ෆැබ්‍රියානෝ හි දී ය.

 

#10 Photoshop වඩාත් ජනප්‍රිය ග්‍රැෆික් නිර්මාණ වේදිකාවක් වන අතර එය 1987 පෙබරවාරි මාසයේදී දියත් කරන ලදී

වඩාත්ම ජනප්‍රිය ග්‍රැෆික් නිර්මාණ මෘදුකාංගයක් මුලින්ම දියත් කරන ලද්දේ 1987 පෙබරවාරි මාසයේදීය. එය මුලින් දියත් කරන ලද්දේ 1988 දී තෝමස් සහ ජෝන් නොල් විසිනි. එතැන් සිට එය බොහෝ අනුවාද දක්වා පරිණාමය වී කර්මාන්ත ප්‍රමිතියක් බවට පත්ව ඇත. මේ හා සමාන වෙනත් ආදේශක මෘදුකාංග ඇති අතර Adobe සමාගම විසින් නිකුත් කරන ලද Photoshop මෘදුකාංගය තවමත් පෙරමුණේ පසුවෙයි.

 

-RB-

 

#graphic #graphicdesign #illustration #historyofgraphic #factsofgraphics #graphiceducation #freelancersfacts #facts

 

Author avatar
BossBee

Post a comment

We use cookies to give you the best experience.
error: Content is protected !!